Neden Saanen

1980 öncesinde Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü'nün çabaları ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü'nden damızlık nitelikte Saanen tekeleri getirtilmiş ve bölgeden temin edilen kıl keçilerinin kullanılması ile çevirme melezlemelerine başlanmıştır. Zamanla elde edilen damızlık erkek ve dişi materyaller bölge üreticilerine dağıtılarak bu genotipin bölgede yaygınlaşması sağlanmıştır.

Sağlam kemik yapılı ve duruşu muntazam olan Saanen keçileri, değişik çevre şartlarına iyi adapte olduklarından, dünyanın bir çok köşesinde yetiştirilebilmektedir. Saanen keçisi, sütçü ırklar arasında en erken gelişen bir tiptir ve ırk karakterlerini döllerine geçirme bakımından da üstündürler . Yapılan melezlerden anlaşılmıştır ki, Saanen ırkının beyaz rengi diğer renklere baskındır. Bu ırkta süt verimi en başta gelen özelliktir. İyi bakım – besleme şartlarında ve küçük sürülerde ortalama laktasyon verimi 800 – 900 kg etrafında olup 1500-2000 kg'a çıktığı görülmüştür. Sütte yağ oranı %3 –4'dür. Bu ırkta döl verimi de yüksektir, her doğuma ortalama 1.7 – 1.9 yavru düşer. Bir doğumda 3 – 5 yavru elde edildiği görülür. Türkiye'de Saanen yetiştiriciliği üzerinde yapılan çalışmalarda, memleketimizde bu ırkın başarı ile yetiştirilebileceği ve özellikle iklim koşullarının Saanen için uygun olan bölgelerde çok iyi sonuçlar alındığı ortaya konmuştur.


Saanen Özellikleri

Saanen ırkı, cevre ve yapılan melezlemeler sonucunda farklılıklar gösterebilirler. Ama ağırlıklı olarak ortak özellikleri , kirli beyaz ve krem renginde, kısa tüylü ‘dür. Ancak bazılarında but çevresinde ve meme etrafında uzun kılların kapladığı bir alanı görmek mümkündür. Derisi ince, elastiki ve pembe renklidir. Kılları kısa, parlak ve sıktır. Tekelerde sakal gelişmiştir. Dişilerde genel olarak gerdanda tek veya çift küpe bulunur. Dişilerde baş zarif, gözler büyük ve parlak, kulak ince ve hafif sarkık veya diktir. Vücut yapısı derin uzun ve arkaya doğru geniş olup, boyun ince ve uzundur. Meme süt yönüne uygun olarak iyi gelişmiş olup, karın altına ve arka bacaklara doğru yayılmıştır.Erkek ve dişiler boynuzlu veya boynuzsuz olabilirler.


Ezine Saaneni keçilerine ait bazı özellikler

Özellik

Ortalama

Ortalama Oğlak Doğum Ağırlığı

 

3,6 kg

Doğumda Göğüs Çevresi

 

37 cm

Sütten Kesim Yaşı

 

45 gün

Sütten Kesim Ağırlığı

 

14 kg

Ergin Keçi Ağırlığı

 

60 kg

Ergin Teke Ağırlığı

 

75 kg

Ergin Keçi Cidago Yüksekliği

 

72 cm

Ergin Teke Cidago Yüksekliği

 

84 cm

İlkine Tekeye Verilme Yaşı

 

7-8 ay

Keçi Başına Oğlak Sayısı (Oğlak Oranı)

 

1.6

Laktasyon Süresi

 

280 gün

Laktasyon Süt Verimi

 

500- 800 kg

0-2 Aylık Dönemdeki Ölüm Oranı

 

% 5-6

Sütün Yağ İçeriği

 

% 3,49

Sütün Kuru Madde Düzeyi

 

% 9,65

Sütün Özgül Ağırlığı

 

1,028 gr/cm 3